Projekt kuchni i mebli kuchennych to niezwykle długi proces składający się na wiele etapów i z wielu szczegółów. Projekt mebli, to nie tylko wybór blatów frontów i rozłożenia szafek. Projekt mebli wiąże się z projektem całego pomieszczenia kuchni, dlatego przy budowie domu lub odbiorze mieszkania jeszcze w stanie deweloperskim warto umówić się z projektantem na wstępny pomiar i stworzenie pierwszych koncepcji zagospodarowania kuchni, dzięki temu na późniejszych etapach wykończenia unikniemy pomyłek i dodatkowych kosztów związanych chociażby z przeróbkami instalacji elektrycznej.

Pomiar i ustalenie ogólnej koncepcji ustawienia kuchni

Wstępny pomiar i pierwsza koncepcja, to podstawa do projektowania.

Pomiar obejmuje zwymiarowanie pomieszczenia, wnęki okiennej, przyłączy wody, gazu, elektryki – jeśli już istnieją w kuchni.

Następnie ustalamy wstępny rozkład sprzętów kuchennych i ustawienie najważniejszych szafek oraz ciągów komunikacyjnych – czyli głównych tras, po których będą poruszali się przyszli użytkownicy kuchni.

Wybór sprzętów kuchennych

Ostateczny wybór sprzętów kuchennych następuje zaraz przed zamówieniem mebli, jednak na potrzeby projektu należy określić jakie sprzęty kuchenne na będziemy potrzebowali w naszej kuchni. Piekarnik, płyta gazowa lub elektryczna, lodówka, okap, dodatkowo zmywarka, mikrofala, ekspres do kawy, wbudowany opiekacz. Należy ustalić ich wielkości (w większości przypadków sprzęty kuchenne są w kilku standardowych wysokościach i szerokościach) oraz określić czy sprzęt będzie do zabudowy czy nie.

Ustalenie stylu w kuchni

Styl jaki chcemy uzyskać jest istotny do przygotowania wizualizacji. To właśnie na renderach widać jak w rzeczywistości będzie wyglądało całe pomieszczenie oraz meble w kuchni. Kolorystyka, forma, ułożenie glazury czy rozkład oświetlenia.

Wyposażenie dodatkowe mebli

Szafki zyskują na funkcjonalności po zamontowaniu odpowiedniego wyposażenia dodatkowego. Bo jaki pożytek mamy z szuflady na sztućce, której nie uzupełnimy o wkład na sztućce. Dodatkowe wyposażenie szafek narożnych: kargo, le mans, wysuwane półki. Wbudowane suszarki na naczynia i systemy koszy na śmieci również znacznie pomagają w utrzymaniu ładu i porządku w kuchni. Dodatkowo odpowiednie prowadnice do szuflad, które będą płynnie wysuwały się przez kilkanaście lat użytkowania, to dobra inwestycja.

Uchwyty i listwy ozdobne, cokoły, oświetlenie, to elementy uzupełniające, dzięki którym uzyskamy odpowiedni klimat w naszej kuchni.

Projekt budowlany dla ekipy remontowej

Po ustaleniu wszystkich kwestii związanych z projektem, należy wykonać rysunki techniczne, na których naniesiemy wszystkie niezbędne gniazda elektryczne, wyprowadzenie przyłączy wody, gazu, odpływy, odprowadzenie wyciągu z okapu do komina, umiejscowienie grzejnika. Dokładnie ułożenie glazury, zarówno na podłodze jak i na ścianie. Wyprowadzenie oświetlenia: ozdobnego i roboczego.

Opublikowano:
Komodo
Projektujemy i wykonujemy wysokiej jakości meble na wymiar. Współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi, jak i instytucjami.
663 612 976
komodo.meble@gmail.com
ul. Pułaskiego 2a
05-230 Kobyłka
Szukasz pomocy przy wyborze mebli?
Nie wiesz jakie meble wybrać? Masz własny pomysł na projekt? Skontaktuj się z nami. Nasz projektant zaproponuje optymalne rozwiązanie i dobierze pomocne w codziennym użytkowaniu wyposażenie do mebli.