Bez odpowiedniego programu do aranżacji wnętrz, zaprezentowanie produktu klientowi nie jest możliwe. Codzienna praca projektanta i współpraca z montażystami jest bardzo trudna, a wręcz nie możliwa. Rysunki odręczne odeszły do lamusa więc warto zapoznać się z przystępnymi cenowo i łatwymi w obsłudze programami do aranżacji i projektowania.

Jakie cechy powinien mieć dobry program projektowy?

  • Po pierwsze program powinien być łatwy w obsłudze i nakreślenie podstawowej wersji, zarysu projektu powinno trwać kilka minut. Jest to bardzo przydatne w szczególności jeśli planujemy wykonywać proste projekty bezpośrednio przy kliencie.
  • Szybka edycja kolorów i tekstur, bardzo istotne kiedy wybieramy kolory, lub dekory razem z klientem. Bardzo szybko możemy pokazać różnicę na projekcie, np.: poprzez zmianę koloru ścian.
  • Możliwość edycji pojedynczych elementów, czyli bez konieczności edytowania całego mebla, możemy np.: zmienić wysokość półki, jej wymiar, lub dołożyć do projektu wymyślny wieszak na krawaty. Zmienić uchwyty w kuchennych szafkach lub dołożyć kolejny punkt oświetlenia pod szafkami kuchennymi.
  • Wymiarowanie. Projektowanie należy zaczynać zawsze przy użyciu rzeczywistych wymiarów, tylko wtedy mamy pewność, że zachowamy skalę i proporcję. Niektóre programy mają bardzo ograniczoną możliwość wymiarowania, co skutecznie spowalnia pracę projektanta. Wymiarowanie powinno być czytelne i na tyle precyzyjne, aby nie wymagało uzupełniania ręcznego.
  • Szybki render, wydruk dla klienta. Do obsługi klientów zainteresowanych zakupem np.: szafy czy kuchni na wymiar warto wybrać program, z którego w kilka chwil wygenerujemy render lub wykonamy wydruk. Zwiększy to efektywność pracy i pozwoli na ekspresową obsługę, bo w końcu nikt nie lubi czekać.

Program do projektowania, a indywidualne potrzeby projektanta

Zawsze należy wybierać program według własnych potrzeb, ponieważ kupując pełne pakiety warte tysiące złotych, korzystając jedynie z kilku funkcji programu, zwyczajne tracimy pieniądze.

Przykładowo: projektant wnętrz nie koniecznie będzie zainteresowany rozkładaniem na części szafek kuchennych, ponieważ nie na tym polega jego zadanie. Potraktuje szafkę jako bryłę, która pięknie zaprezentuje się w scenie nad którą pracuje. Rozwiązanie techniczne i składowe mebli nie będą miały większego znaczenia, ponieważ to efekt końcowy i atrakcyjna wizualizacja będzie jego celem. Natomiast dla projektanta mebli, który specjalizuje się tylko w tej dziedzinie, całe wnętrze szafki i jej wyposażenie będzie kluczowe w pracy. Potrzeba zajrzenia do jej wnętrza i dokładnego zwymiarowania, aby potem bez błędów i problemów skierować projekt do realizacji.

Jednym z istotniejszych elementów są biblioteki które są w programie. Większość bibliotek można edytować, dodając własne kształty, elementy, tekstury i kolory, jednak nie każdy ma na to chęć i czas. W większości przypadków biblioteki wystarczają, aby efektywnie pracować, więc warto przed zakupem programu sprawdzić co zawierają.

Przed zakupem programu do projektowania

Przez zakupem każdego programu warto zasięgnąć o nim informacji. Nieocenionym źródłem będą filmiki instruktażowe oraz opinie użytkowników.

Tak naprawdę program można ocenić po dłuższej pracy, ponieważ tylko wtedy możemy określić, czy czegoś nam brakuje, że z niektórych funkcji zupełnie nie korzystamy, a niektóre są nam niezbędne i podnoszą komfort naszej pracy.

W większości przypadków producenci udostępniają wersje demonstracyjne. Co jest ukłonem w stronę klientów, ale też prezentacją oferowanego produktu. Niektóre funkcje są zablokowane, ale można ocenić, czy program jest dla nas.

Program do projektowania mebli

Meble można projektować praktycznie w każdym programie graficznym, wszystko sprowadza się do czasu poświęconego na przygotowanie prostego projektu. Do tego typu projektów świetnie nadaje się PRO100.

Opublikowano:
Komodo
Projektujemy i wykonujemy wysokiej jakości meble na wymiar. Współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi, jak i instytucjami.
663 612 976
komodo.meble@gmail.com
ul. Pułaskiego 2a
05-230 Kobyłka
Szukasz pomocy przy wyborze mebli?
Nie wiesz jakie meble wybrać? Masz własny pomysł na projekt? Skontaktuj się z nami. Nasz projektant zaproponuje optymalne rozwiązanie i dobierze pomocne w codziennym użytkowaniu wyposażenie do mebli.