Cena mebli to najistotniejszy punkt ustaleń między wykonawcą a nabywcą. Od czego zależy, co składa się na wysokość zamówienia i jak można obniżyć koszty.

Cena Mebli na wymiar a mebli gotowych

Zawsze meble robione na wymiar będą droższe od mebli gotowych. Głównym powodem znacznej różnicy cen jest ilość i nakład pracy jaką trzeba włożyć w wykonanie produktu na zamówienie. Meble gotowe pochodzą z produkcji taśmowej. W ciągu jednego dnia z taśmy produkcyjnej schodzi nie zliczona ilość gotowych do sprzedaży zestawów, natomiast zestaw mebli robionych na zamówienie produkuje się przez kilka tygodni.

Płacąc za meble na zamówienie, płacimy za składową pracę projektanta, który spędza godziny na ustalaniu szczegółów, przygotowywaniu projektu, a następnie skierowaniu projektu do produkcji. Pracę stolarzy, którzy według podanych wytycznych, tną i przygotowują moduły, gotowe do złożenia u klienta. Transport mebli do klienta i montaż całościowy na miejscu.

Materiały, elementy ozdobne, wyposażenie - Co kosztuje najwięcej?

W większości przypadków konstrukcja mebla wykonana jest z płyty meblowej, nazywanej płytą laminowaną. Jest to stosunkowo tani materiał, którego właściwości pozwalają na wykonanie solidnego i wytrzymałego mebla, służącego nam przez lata.

Widoczne elementy mebli można również wykonać z płyty laminowanej, lub (w zależności od projektu i aranżacji pomieszczenia) z droższych materiałów, takich jak: fornir, MDF lakierowany w połysku lub w macie, szkło przeźroczyste lub lakierowane na dowolny kolor, elementy aluminiowe, drewniane czy z tworzyw sztucznych.

Wyposażenie mebli na wymiar to kolejny temat, który z pewnością wpływa na cenę końcową. Wyposażenie mebli to np.: prowadnice w szufladach, lub systemy szufladowe, zawiasy, spowalniacze, segregatory, w meblach kuchennych to suszarki na naczynia, wysuwane kosze z segregacją odpadów czy systemy przechowywania żywności typu: cargo. Dzięki wyposażeniu dodatkowym meble zyskują na jakości, żywotności i przede wszystkim podnosi się ich funkcjonalność.

Dla przykładu: Cena mebli kuchennych z pełnym wyposażeniem systemowym często będzie o ok 30-40 % niższa po rezygnacji z dodatkowych udogodnień.

Elementy ozdobne mebli: głównie uchwyty meblowe, listwy wieńczące, lub ozdobne, cokoły aluminiowe lub wstawki szklane. Każdy mebel jest inny, jednak każdy posiada elementy ozdobne. Przy wyporze chociażby uchwytów warto zastanowić się i jeśli dany uchwyt u znanego producenta będzie bardzo drogi, poszukać zamienników u mniej popularnych firm.

Dla przykładu: średniej jakości uchwyt meblowy, dostępny w sprzedaży przez dłuższy okres czasu (nie jest to nowość) kosztuje od 7-14 zł neto. Można dostać uchwyty o wymyślnej formie i niespotykanych kolorach nawet po 50 zł za sztukę. W małej kuchni, gdzie mamy chociażby 10 frontów, różnica w cenie będzie kolosalna.

Gdzie możemy szukać oszczędności?

Po pierwsze w okuciach. Okucia to zawiasy i prowadnice do szuflad. Cena warunkuje ich jakość, ale nie zawsze. Każdy producent mebli korzysta na życzenie klienta z zamienników. Zamienniki są najczęściej na tyle dobre, że nie ma sensu płacić za znaną nazwę producenta na boku szuflady, czy na puszce zawiasy. W tej chwili spowalniacze w zawiasach czy hamulce w szufladach to standard s nie luksus.

Rezygnacja z dodatkowych elementów wyposażenia

Carga, wysuwane półki, wbudowane suszarki, wyposażenie szuflad, systemowe kosze na śmieci. To są bardzo duże składowe ceny, np.: mebli kuchennych. Cena carga obrotowego do szafki narożnej zaczyna się od 250 zł nawet do 2500 zł, wbudowana suszarka na naczynia, w zależności od szerokości, to koszt od 150 zł. Najdroższe są kosze na śmieci, ponieważ najprostszy jednokomorowy pojemnik zintegrowany z frontem to cena od 250 zł, a wysuwane segregatory na śmieci dochodzą do 3000 zł. Bardzo dużą rozbieżnością cenową charakteryzują się również podnośniki do frontów, np.: w górnych szafkach wiszących w kuchni.

Wycena

W każdej wycenie dokładnie widać co wpływa na cenę końcową. Podczas analizy kosztorysu dokładnie widać z czego można zrezygnować, co zamienić a jakie elementy dodatkowo dołożyć do uzyskania zamierzonego efektu.

Opublikowano:
Komodo
Projektujemy i wykonujemy wysokiej jakości meble na wymiar. Współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi, jak i instytucjami.
663 612 976
komodo.meble@gmail.com
ul. Pułaskiego 2a
05-230 Kobyłka
Szukasz pomocy przy wyborze mebli?
Nie wiesz jakie meble wybrać? Masz własny pomysł na projekt? Skontaktuj się z nami. Nasz projektant zaproponuje optymalne rozwiązanie i dobierze pomocne w codziennym użytkowaniu wyposażenie do mebli.