Temat projektowania wnętrz, to trudny i wielowątkowy temat. Każdy projektant na pytanie: które z pomieszczeń wymaga najwięcej pracy i skupienia, odpowie, że pomieszczenie kuchenne. Kuchnia oprócz pomieszczenia, jego formy i kolorystyki to przede wszystkim projekt mebli kuchennych. Również instalacja elektryczna, doprowadzenie wentylacji, gazu, wody i odpływu, w porównaniu z innymi pomieszczeniami, to wyższy poziom wiedzy i zaangażowania.

Od czego zacząć projektowanie kuchni?

Każdy projekt rozpoczynamy od obmierzenia pomieszczenia przeznaczonego a kuchnię. Kuchnia to nie tylko wymiar podłogi, ale również jej wysokość, wymiar okna, początek okna od podłogi. Warto również określić miejsce kaloryfera i jego rozmiar jeśli planujemy go w kuchni. Bardzo przydatny jest plan mieszkania, przy nowych mieszkaniach nie ma z tym problemu jednak przy starszych nie zawsze mamy w posiadaniu plany.

Wstępny zarys zabudowy meblowej i rozkładu pomieszczenia

Wstępny zarys pomieszczenia jest niezwykle istotny do stworzenia ostatecznej wersji projektu. Ustalamy „mnij więcej” ustawienie sprzętów kuchennych (lodówka, piekarnik, kuchenka, zmywarka i zlew). To może wydać się dziwne, ale projekt kuchni zaczyna się od projektu mebli, całą resztę dopasowuje się do zabudowy meblowej.

Po ustawieniu sprzętów kuchennych, planuje rozłożenie reszty szafek. Pamiętając oczywiście o potrzebnych luzach i standardowych wielkościach. Nasz projekt to plan pomieszczenia i zwykłe bryły. Kiedy mamy pewność, że wszystko co chcieliśmy umieścić w kuchni jest na swoim miejscu, możemy wykonać projekt ścian.

Projekty ścian. Elektryka, woda, gaz

Każda dobrze zaprojektowana kuchnia powinna być przygotowana pod zabudowę meblową. Aby uniknąć widocznych rur gazowych, czy zaworów wody w dziwnych i nie dostępnych miejscach, musimy dokładnie określić miejsce ich wyprowadzenia. O czym warto pamiętać?

  • Gniazdka elektryczne. Każde urządzenie powinno mieć swoje gniazdo. Gniazdo do zmywarki: nie może być za zmywarką! Wyprowadzamy je w szafce obok, tak aby był do niego swobodny dostęp. Gniazdo do piekarnika: Jeśli piekarnik jest w zabudowie wysokiej gniazdo umieszczamy bezpośrednio za piekarnikiem. W przypadku gdy piekarnik jest w zabudowie pod płytą, czyli w szafce niskiej, gniazdo wyprowadzamy w szafce obok. Gniazdo do lodówki : najczęściej za lodówką, ok 30cm nad podłogą. Gniazdo do okapu: na ścianie, bezpośrednio w osi okapu. Należy pamiętać również o wyprowadzeniu gniazd roboczych nad blatem. Przy standardowej wysokości blatu:85-86 cm, gniazdo należy wyprowadzić 100cm od podłogi do osi puszki.
  • Oświetlenie. Należy zaplanować oświetlenie centralne w pomieszczeniu i wyprowadzić kable do oświetlenia pomocniczego, np.: do oświetlenia pod szafkami wiszącymi. Jeśli planujemy oświetlenie ozdobne (oświetlenie cokołów lub półek) to również potrzebne będą odpowiednie kable.
  • Woda, odpływ. Najlepiej wyprowadzić w szafce zlewowej. Tak aby w każdej chwili mieć dostęp do zaworów.
  • Gaz. Najczęściej nie wiele można poradzić w przypadku gazu. Mamy jednak możliwość podłączenia kuchenki na wężu giętkim, co ułatwia aranżację.
  • Wyciąg – podłączenie okapu. Okap może pracować jako pochłaniacz lub typu: wyciąg. W przypadku pochłaniacza, nie mamy problemu, ponieważ do okapu nie musimy doprowadzać rury, którą następnie podłącza się do komina. Okap ma filtry węglowe, które zatrzymują zapachy. Jeśli jednak decydujemy się na wyciąg, musimy zaplanować podłączenie rury do komina. Jeśli nie uda nam się zabudować jej meblami, to należy zaprojektować zabudowę z karton gipsu, aby w estetyczny sposób ukryć rurę.

Projekt ścian: glazura

Nie we wszystkich kuchniach planuje się glazurę na ścianach. Jest mnóstwo innych rozwiązań, które z powodzeniem możemy zastosować, jako zabezpieczenie ściany między szafkami wiszącymi a blatem roboczym. Szkło, panel lakierowany, panel fornirowany, tapeta kuchenna, stal nierdzewna – wszystkie te wypełnienia montuje się już po ustawieniu i powiedzeniu szafek kuchennych.

W przypadku glazury należy wcześniej rozplanować jej ułożenie na ścianie. Glazurę układa się na dwa sposoby. Tak aby szafki dochodziły do glazury, lub tak, aby szafki opierały się na glazurze. Obie metody są równie dobre, jednak druga metoda wymaga większej precyzji.

Przestrzeń między szafkami wiszącymi, a blatem roboczym zależy od wzrostu użytkowników i mieści się między 45-70cm

Glazurę należy układać tylko w miejscach gdzie jest potrzebna, odchodzimy od układania ścian od podłogi do sufitu, ponieważ to zbędne koszty.

Projekt mebli

Najprzyjemniejsza i najbardziej pracochłonna część projektowania. Wybór kolorystyki mebli, blatów, ścian, wyposażenia, struktur i kształtów. Praca ze wzornikami i katalogami. Trwa długo, ale wpływa na ostateczny wygląd pomieszczenia. Po wykonaniu tej części projektu, należy jeszcze raz przeanalizować projekt ścian i instalacji i nanieść ostateczne poprawki.

Projektowanie to nie tylko praca twórcza, wyobraźnia przestrzenna i tworzenie nowych forma. To również wiele technicznych zagadek, planowania i konsekwentne dążenie do celu. Trzymając się tych kilku, wcześniej wymienionych kroków, bez problemu można stworzyć wymarzona kuchnię.

Opublikowano:
Komodo
Projektujemy i wykonujemy wysokiej jakości meble na wymiar. Współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi, jak i instytucjami.
663 612 976
komodo.meble@gmail.com
ul. Pułaskiego 2a
05-230 Kobyłka
Szukasz pomocy przy wyborze mebli?
Nie wiesz jakie meble wybrać? Masz własny pomysł na projekt? Skontaktuj się z nami. Nasz projektant zaproponuje optymalne rozwiązanie i dobierze pomocne w codziennym użytkowaniu wyposażenie do mebli.